جک کامپکت

جک کامپکت یا سیلندرهای پنوماتیکی را می توان در صنایع مختلفی به خصوص در صنایعی که فضای کمتری مصرف می کنند استفاده کرد. کلمه کامپکت در فرهنگ لغت به معنای فشرده کردن و مخاطبین بالایی که از این جک استفاده می‌کنند، با توجه به ظاهر محدود و امکانات زیاد به او علاقه نشان می دهند. ساخت سیلندرهای بادی و جک کامپکت عمدتاً در اندازه های 12 تا 100 میلی متر انجام می شود و دوره های تعریف شده برای این نوع جک متنوع است. با این تفاسیر به جرأت می توان گفت که این دستگاه کاربردی‌ای در صنعت می باشد و از نظر قیمت جک‌های نوع چهار میل و میل مختلفی نسبت به جک پنوماتیک در رده‌های پایین‌تر قرار می‌گیرند.

ویژگی‌ها و مشخصه حد کورس‌های جک‌های کامپکت این ابزار را از عموم متمایز می کند. جنس سازنده جک کامپکت پروفایلی است که شباهت زیادی به جک DNC دارد و باعث افزایش مقاومت در برابر آسیب خواهد شد. دو سیلندر محبوب در بازار فنی به نام های مغناطیسی و ساده عرضه می شود. تفاوت بین انواع ساده و مگنتی جک ها در ارتفاع آنها خلاصه می شود. به این ترتیب ارتفاع نوع ساده یک تا پنج میلی متر با نوع مگنتی متفاوت است و برای ساخت آن از آهنربا استفاده نمی شود.

کاربردهای مختلف جک پنوماتیک شامل کارخانه شیشه‌گری، فولاد، سرامیک، تولیدکنندگان اتوماسیون صنعتی و صنایع نفت و گاز است. اجزای جک ترکیبی از پیستون، پکینگ، بدنه و اتصالات خاص جک خواهد بود. نصب این اتصالات آسان است، بنابراین می توان آنها را تغییر داد و در صورت نیاز از آنها استفاده کرد.خانواده سیلندرهای پنوماتیکی در دو مدل ساده و مگنتی تولید می شوند که دارای قطر 12 تا 100 میلی متر می باشند.

دانلود کاتالوگ جک کامپکت پنو صنعت

کاربرد جک کامپکت

طبیعتاً جک‌های پنوماتیکی از هوایی که در خود دارند، برای اعمال پتانسیل و نیرو بر اجسام استفاده می‌کنند. نوع عملکرد سیلندرهای پنوماتیکی ممکن است خطی یا چرخشی باشد که هر کدام قادر به ایجاد یک مسیر خطی هستند.

سیلندرهای پنوماتیک در انجام کارهایی مانند پرس، کشیدن قطعات آن‌ها، جا به‌ جایی و بلند کردن اجسام مختلف مشارکت دارند. در ساختمان یک سیلندر پنوماتیکی محفظه‌ای قرار داده شده است که از آن برای محافظت از سیالات درون پیستون استفاده می‌شود. این محفظه دارای دو سامانه ورودی و خروجی سیالات است. اجزای سازنده یک جک که شامل پیستون، شفت و اتصالات مربوطه می‌شوند، در ورود و خروج سیالات تأثیر می‌گذارند.

در زمانی که مقدار از هوای پرس شده وارد پیستون می‌شود، منجر به ایجاد فشار به پیستون و درنتیجه خروج شفت از آن می‌شود که در نهایت جک حرکت خواهد کرد و ورود سیالات به فضای داخلی پیستون برای ایجاد فشار، توسط شیر کنترل صورت می‌گیرد.

صنایعی که از سیستم‌های پنوماتیکی برای حمل اجسام استفاده می‌کنند یک عملگر مشهور دارند که آن را با نام سیلندر کامپکت پنوماتیک می‌شناسند؛ کلیه صنایعی که می‌توانند از کارایی‌های سیلندر پنوماتیکی استفاده کنند. عبارت‌اند از: کارخانه‌های چوب، تولید ماشین و خودرو، تولید کنندگان سرامیک، کاشی و میادین نفت و گاز و…

انواع جک کامپکت پنوماتیک

جک کامپکت پنوماتیک در انواع مختلفی ساخته شده است که از میان آن‌ها می‌توان به چهار میل، میل مخفی و جک قلمی اشاره نمود:

جک یک‌طرفه

جک میل مخفی

نوعی از جک‌های کامپکت در صنعت استفاده می‌شوند که به نام جک میل مخفی شناخته می‌شوند؛ وجه تمایز این سیلندرها به دلیل قابل‌ مشاهده نبودن میل‌های آن است. نام علمی این جک، دی ان است و زیر مجموعه گروه بزرگ جک‌های پنوماتیک محسوب می‌شود و کارایی‌های متنوعی برای جک‌های میل مخفی معرفی شده‌اند.

پیستون موجود در این سیلندر، از یک حرکت آونگی که شامل وضعیت رفت و بازگشت می‌شود، برخوردار است. وجود حرکت آونگ مانند در پیستون به دلیل وجود هوا داخل سیلندر است و جک‌های میل مخفی عمدتاً در دو حالت یک‌ طرفه و دو طرفه به مخاطبین عرضه خواهند شد.

در نوع یک‌ طرفه پیستون با قرارگرفتن در یک سمت سیلندر، یک مسیر خطی برای عبور سیالات ایجاد کرده و توسط فنر و شفت آن را به بیرون هدایت می‌کند و در نمونه دو طرفه پیستون به‌گونه‌ای قرار گرفته است که قرینه بوده و با ایجاد همان مسیر خطی مشابه، هوای پرس شده در داخل سیلندر به جریان می‌اندازد. فشار رو به عقب در مسیر خطی جک دو طرفه منجر به حرکت سیلندر و در نتیجه انتقال اجسام خواهد شد.

جک چهار میل

رایج‌ترین جک پنوماتیکی که در صنعت به مصرف می‌رسد، جک کامپکت پنوماتیک است که درباره آن توضیحاتی ارائه شد. اگر به دنبال کارکرد بالا و قیمت مناسب در گروه جک‌های پنوماتیکی هستیم، استفاده از جک چهار میل بهتر است. میزان وزن یک محموله تعیین‌کننده یک جک خواهد بود. برای استفاده از جک‌های توانمند باید جک‌هایی با قطر بیشتر انتخاب کنیم؛ چرا که میزان قطر یک جک بر توان کاری این وسیله تأثیر مستقیم دارد و یک جک چهار میل به طور متوسط، قادر به حمل دو تن بار خواهد بود. سیلندرهای بادی بیشتر برای صنایع کوچک و محدود به کار می‌روند.

جک کامپکت چهارمیل
جک پنوماتیک قلمی چهار میل

جک قلمی

بالاترین جایگاه در زمینه کارایی سیلندرها به جک قلمی اختصاص دارد و این جک نسبت به نوع هیدرولیکی خود، تمرکز کمتری در حمل وسایل دارد. میزان فشار کمتری که برای سیلندرهای بادی متصور است، سبب شده است تا نسبت به سیلندرهای هیدرولیکی توان کمتری داشته باشند؛ با وجود موارد گفته شده لازم است برای صنایعی که سرعت و توان کاری بیشتر نیازمندند، از نوع هیدرولیکی جک‌ها استفاده خواهند نمود.

جک کامپکت فستو

یکی از زیر مجموعه‌های متنوع جک‌های کامپکت فستو مدل advc است که از ویژگی‌های مشهور جک‌های فستو می‌توان به نحوه تولید و شکل ساختاری آن اشاره کرد که نسبت که نوع adn تفاوت خواهد داشت. جک فستو به‌صورت یک قالب تولید شده است و به کمک یک خار که در قسمت فوقانی خود دارد، قادر به مونتاژ و دمونتاژ کردن خواهد بود.

کدگذاری جک‌های فستوی مدل advc بر اساس قطر ۴ تا ۱۰۰ میلی‌متری آن‌ها و سایز کورس آن‌ها که در حدود ۵ تا ۴۰ میلی‌متر است، میسر خواهد بود و مدل این جک فستو advc است. در نام‌ نویسی کد جک‌ها باید به این نکته توجه کرد که قطر و کورس جک پس از نام مدل جک قرار خواهند گرفت و شفت‌های به کار برده شده در جک فستو، دو نمونه بوده و قابل ساخته‌شدن هستند و شفت‌های جک، نرینگی و مادینگی دارند.

در صورتی که شفت مذکور نر باشد، کلمه A را بعد از قطر جک قید می‌کنند و در غیر این صورت اگر شفت مادینه باشد، لازم است تا حرف l به پایان عبارت معرف جک افزوده شود. پس از تکمیل عبارت معرف، باید نوع ترمزهایی که در جک به کار رفته‌اند، تعیین شوند و به دلیل وجود ترمز ثابت در جک فستو، حرف P باید بر روی آن قید گردد؛ اگر در پایان کد معرف جک فستو حرف a قرار بگیرد، به این معنی است که مگنت در داخل پیستون تعبیه شده است. موارد مذکور استانداردهایی بودند که برای مدل advc جک فستو به کار می‌روند و درباره مدل‌های دیگر باید کدهای معرفی که بر روی آن‌ها قید شده باید توجه کرد.

جک بادی پنوماتیک
سیلندر پنوماتیک کوچک

جک کامپکت هیدرولیک

نوع دیگری از جک‌های کامپکتی، جک‌های هیدرولیک بوده که از روغن برای حرکت استفاده می‌کنند و کاربرد آن‌ها برای ایجاد یک مسیر خطی همراه با کارایی دوگانه خواهد بود. پیستون‌های موجود در جک هیدرولیکی تحت‌ تأثیر مایعات موجود در آن، عمل رفت و بازگشت را انجام می‌دهند. جنس جک هیدرولیکی از آلومینیوم است که منجر به ایجاد وزن سبک برای آن و متراکم شدنش گردیده و فشار در جک‌های هیدرولیکی بر پایه mpa شناخته می‌شود که در مورد این مدل جک، عدد ۱۶ برای تحمل فشار آن ذکر شده است.

سوئیچ شدن در این جک به‌صورت خودکار انجام می‌گیرد و کارایی قدرتمند به همراه یک bore size ۳۲ تا ۱۰۰ ویژگی‌های این جک را تکمیل نموده است. مینیمم فشاری که بر این جک اعمال می‌شود ۰.۳ mpa است. ساخت و تولید جک‌های هیدرولیکی به لحاظ کارایی، سایز، میزان mpa، ضربات و توان کاری وسیله متنوع بوده و باید بر حسب نیاز در کارخانه و فضای موجود انتخاب و خریداری شوند.

جک‌های هیدرولیکی به دلیل کارایی‌های فراوان در صنعت پرکاربرد بوده و در انواع مختلفی مانند تایراد، میل تایپی، سفارشی و کامپکتی ساخته شده‌اند؛ کارایی‌های جک هیدرولیکی آن‌ها را به دو دسته تقسیم می‌کند: سیلندر یک‌طرفه که اعمال نیروی آن به کمک یک فنر انجام می‌شود و دو طرفه که مایعات درون پیستون، حرکت آن‌ها را کنترل می‌کنند.

انرژی موجود در مایعات جک، به کمک یک سیلندر از همین نوع مبدل به یک نوع پتانسیل مکانیکی خواهد شد؛ حرکت، جابه‌جایی و نگهداری از اجسام مختلف در صنایع، توسط جک هیدرولیکی انجام خواهد گرفت و هر یک از سیلندرهای تکی و دوگانه کارایی‌های مختلف دارند که منجر به پرتیراژ شدن آن‌ها در صنعت شده است.

جک بادی پنوماتیک

جک‌های بادی پنوماتیکی که در صنعت به نام جک کورس کوتاه شناخته می‌شوند، ارتفاع سیلندر کمتری نسبت به نمونه‌های دیگر خواهند داشت و در صنایع داخلی از انواع جک‌های بادی استفاده می‌شود. اعمال پتانسیل در جک‌های بادی توسط نیروی هوا انجام می‌شود که فشار و حرکت طولی را در داخل سیلندرها با سایزهای مختلف ایجاد خواهد کرد. اصلی‌ترین اجزای جک‌های پنوماتیکی شامل پیستون، پکینگ، اتصالات مرتبط با آن‌ها و بدنه هستند که بر حسب کاربرد، آن‌ها تولید می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تولید جک‌های بادی به دو صورت مگنتی و ساده انجام می‌شود و جک‌های بادی در صنایعی بزرگی مانند پرس، ساخت ماشین‌های صنعتی، چوب، خطوط تولیدی، کاشی و سرامیک و صنایع ساخت خودروها به کار می‌روند. عرضه و فروش جک‌های بادی کامپکتی در اشکال گوناگون قلمی، پنوماتیکی، هیدرولیکی، چهارگوش و چهار میل و رودلس انجام می‌شود؛ جک‌های پنوماتیکی در مدل‌های فشرده، رودلس، مینیاتوری، قلمی و میله خارجی در کلیه اندازه‌ها قابل‌ دسترسی خواهند بود.

جک چرخشی پنوماتیک

خرید جک کامپکت

همان گونه که گفته شد، تفاوت جک‌های مگنتی و ساده در ارتفاع آن‌هاست چرا که در پیستون نمونه مگنتی یک آهن‌ربا قرار گرفته و منجر به افزایش ارتفاع نوع مگنتی شده است و به طور کلی در هنگام خرید جک‌های کامپکت باید به نوع آن‌ها توجه کرد.  یک مزیت موجود در جک‌های مگنتی، وجود سنسورهای کنترلی در آن‌ها بوده که می‌توان مسیر رفت و بازگشت پیستون را توسط آن کنترل کرد و بر آن نظارت نمود.

بدنه اغلب سیلندرهای پنوماتیکی از جنس پروفیل مقاوم ساخته شده است. شفت پیستون سیلندر از متریالی مانند کروم و استیل بوده و اورینگ و پکینگ جک را نیز از مگنت یا همان آهن‌ربا تولید خواهند کرد؛ توجه به‌ سلامت کالا و اطمینان حاصل کردن از مقاومت و کیفیت جک‌ها، مهم‌ترین نکاتی هستند که بایستی در هنگام انتخاب و خرید جک کامپکت پنوماتیک در نظر گرفته بشوند. شما عزیزان می‌تواند انواع مدل‌های جک کامپکت پنوماتیک را به‌صورتی اینترنتی از فروشگاه پنو صنعت تهیه نمایید.

قیمت جک کامپکت

جک‌های بادی یا سیلندرهای این مدل پرتیراژترین سیلندرهای صنعتی هستند. وجه تسمیه کامپکت بودن این سیلندرها، سایز محدود و فشرده آن‌هاست که سبب می‌شود برای یک کارگاه کوچک نیز مناسب باشند. ابعاد منحصر به‌ فرد همراه با طول کورس‌های مختلف و جنس متریالی که برای ساخت بدنه و پیستون به‌کار رفته، مواردی هستند که بر قیمت جک‌های بادی پنوماتیکی تأثیر مستقیم می‌گذارند. کارایی و ویژگی‌های خاص این جک به لحاظ قیمت آن‌ها را در رتبه بالاتری نسبت به نمونه قلمی و چهارگوش قرار داده است. نمونه‌های ساده و مگنت دار نیز در قیمت‌های خود تفاوت قابل‌توجهی دارند؛ کلیه اتصالات مرتبط با پکینگ و پیستون جک باید بر اساس نیاز صنعت مورد نظر تعیین شود تا قیمت آن به درستی محاسبه گردد.

بروزرسانی در تاریخ 1401/05/27