فهرست مطالب

قطعه‌ الکترومکانیکی بنام بوبین یا سلونوئید  Solenoid در مدارهای با توان بالا برای سوئیچینگ با یک سیگنال کنترل الکتریکی کوچک استفاده می‌شود. سوئیچ‌ بوبینی باعث می شود تا دستگاه‌های سوئیچینگِ توان بالا از راه دور کنترل شوند. معمولا این کلیدها در خودروها برای راه‌اندازی سیستم‌های موتور استفاده می‌شوند. در ادامه به بررسی اجمالی بوبین و سوئیچ بوبینی و عملکرد آن می‌پردازیم.

بوبین شیر برقی پنوماتیک از یک سیم تشکیل شده که به شکل سیم‌پیچ دور هسته پیچانده می‌شود. زمانیکه جریان الکتریکی از سیم‌پیچ عبور می‌کند، یک میدان مغناطیسی نسبتاً یکنواخت در داخل سیم‌پیچ ایجاد می‌شود.

بوبین شیر برقی پنوماتیک از طریق جریان الکتریکی می تواند یک میدان مغناطیسی ایجاد کند که از این میدان مغناطیسی با کمک یک هسته فلزی یک حرکت خطی ایجاد می شود. همین دستگاه ساده به عنوان آهنربای الکتریکی، سلف یا آنتن گیرنده بی‌سیم مینیاتوری در مدار قابل استفاده است.

اصول عملکرد بوبین

بوبین همانطور که در بالا گفته شد بر اساس اصل الکترومغناطیس کار می‌کند. جریان از طریق میدان مغناطیسی سیم‌پیچ در آن ایجاد می‌شود، که اگر یک هسته فلزی درون سیم‌پیچ یا پیچه قرار دهید، خطوط مغناطیسی شار بر روی هسته متمرکز خواهد شد و باعث افزایش القای سیم‌پیچ در مقایسه با هسته هوا می‌شود.شدت مغناطیسی بوبین را می‌توان با افزایش چگالی دورها یا با افزایش جریان در سیم‌پیچ زیاد کرد. مانند سایر آهن‌رباها، شیر برقی یا بوبین نیز دارای دو قطب مثبت و منفی است که از طریق آن می‌توان جسمی را جذب یا دفع کرد.

به طور کلی میتوان گفت زمانی که جریان برق به بوبین وصل شود، بوبین به یک آهنربای الکترومغناطیسی تبدیل می شود و تیغه مرکزی آن به سمت بالا کشیده می شود و در نتیجه این عمل موجب قطع و وصل شدن جریان سیال می شود. که با توجه به نوع شیر برقی سیال می تواند آب، بخار، گاز، هوا و… باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *