سنسور جک پنوماتیک

یکی از پرکاربردترین سنسورهای طراحی شده در صنعت سنسور جک پنوماتیک است که معمولا برای کنترل کورس حرکت سیلندرها استفاده می‌شود. در گذشته دور انسان برای انجام بسیاری از کارها از روش‌های سنتی و دستی استفاده می‌کردند، که به دو پارامتر انرژی و زمان احتیاج بود. اما با مشاهده پیشرفت تکنولوژی انجام بسیاری از کارها به مراتب بسیار راحت شد. این روزها تجهیزات و دستگاه‌های زیادی برای راحتی کار استفاده می‌شود که یکی از مناسب‌ترین آن‌ها سیستم پنوماتیک است. در هر سیستم پنوماتیک یک بخش مهم و ضروری دیده می‌شود که به آن سنسور جک پنوماتیک می‌گویند. این سنسور می‌تواند جک را قادر به تشخیص دقیق موقعیت خطی پیستون می‌کند و در عین حال به فرمان گیری آن می‌پردازد.

یکی از متداول‌ترین سنسورهای قابل استفاده در سیستم پنوماتیک مدل مغناطیسی سنسور جک پنوماتیکی است. در حالت کلی سنسور جک پنوماتیک برای مصارف مختلفی استفاده می‌شود که یکی از اصلی‌ترین آن‌ها کنترل کورس حرکت سیلندر است. جک‌های پنوماتیکی انوع مختلفی دارند که در تمامی آن‌ها از سنسور استفاده می‌شود. که جک قلمی یکی از آن‌ها است که در برندهای مختلفی روانه بازار می‌شوند. کاربرد این جک در دستگاه‌های فشرده و سبک پنوماتیک است که در آن از سنسور استفاده شده است.

انواع سنسور جک پنوماتیک

انواع سنسور جک پنوماتیک

جک کامپکت به جک‌های کورس کوتاه معروف هستند که دارای سنسور هستند. سنسور جک پنوماتیکی به نوبه خود انواع مختلفی دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

رید سوئیچ

این مدل سنسور یک سنسور مجاورت مغناطیسی است که با اعمال میدان مغناطیسی روی آن، روشن می‌شود. گفتنی است که قطب‌های مغناطیسی یک آهنربا در صفحه در کنار هم قرار می‌گیرند. زمانی که آهنربا به این سنسور نزدیک می‌شود، یک میدان مغناطیسی با سوئیچ نی به صورت موازی ایجاد می‌شود. توجه کنید که این سنسور از یک جفت نی فلزی فرومغناطیسی و لوله‌ای شیشه مهر و موم شده، تشکیل شده است. اساسا در صورت‌عدم وجود میدان مغناطیسی میله‌های فلزی از هم جدا خواهند شد و در نهایت سنسور هم خاموش می‌شود. در هنگام عبور پیستون سیلندر از سوئیچ، میدان مغناطیسی خیلی قوی اعمال می‌کند که منجر به جذب پلاتین سوئیچ با هم می‌شود.

Hall effect sensor

این سنسور به همراه یک میدان مغناطیسی به صورت شعاعی ساخته شده است. به همین ترتیب یک آهنربا به صورت شعاعی، یک میدان مغناطیسی عمود بر میدان مغناطیسی سنسور را تولید می‌‎کند. این سنسورها دستگاه‌هایی الکترونیکی جامد هستند که از یک مدار مقایسه کننده و یک تقویت کننده ولتاژ ساخته می‌شوند و در نهایت باعث هدایت یک خروجی سوئیچینگ می‌شوند.

سنسور مغناطیسی ناهمسانگرا

این سنسور به نوبه خود انواع مختلفی دارد که عملکرد آن ساده است و در صورت وجود میدان مغناطیسی مقاومت آن دستخوش تغییرات می‌شود. اساسا میزان جریان بایاسی که از حسگر عبور می‌کند را نیز تغییر می‌دهد. با استفاده از مدار مقایسه کننده تغییر جریان مشخص شده و خروجی سنسور را روشن می‌کند. توجه کنید که حساسیت این سنسور نسبت به سنسورهای هال بسیار کمتر است اما پاسخ آن‌ها به تغییرات قدرت میدان مغناطیسی به خوبی خواهد بود.

سنسورهای مغناطیسی

جدیدترین فناوری برای سنجش میدان مغناطیسی، حسگرهای مغناطیسی غنی یا همان GMRها هستند که نسبت به نمونه‌های قبلی حدود ۱۰٪ واکنش شدیدتری دارند. یک سنسور مغناطیسی مقاومت غول پیکر یک حسگر مجاورت مغناطیسی یعنی حالت جامد است.

فروشگاه پنوصنعت عرضه کننده انواع تجهیزات پنوماتیک در بازار تهران

چرا از سنسور برای جک پنوماتیک استفاده کنیم؟

سنسور جک پنوماتیک چیست

همان گونه که قبل‌تر ذکر کردیم یکی از مهم‌ترین کاربردهای سنسور جک پنوماتیک کنترل سیلندر است چرا که سیلندر یکی از اصلی‌ترین قسمت‌های سیستم پنوماتیک هستند و وظیفه ورود و خروج هوای سیلندر را بر عهده دارد که در نهایت باعث حرکت پیستون می‌شوند. بنابراین استفاده از یک وسیله کاربردی برای حرکت سیلندر خیلی مهم است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سنسور جک پنوماتیک این است که برای بازخورد موقعیت پیستون از یک میدان مغناطیسی استفاده می‌شود. این مسئله منجر شده که در طراحی تمام سنسورها از آهنربا استفاده کنند.

زمانی که از سنسور جک‌های پنوماتیک در جک‌های مختلف استفاده شود، برای اندازه گیری دقیق موقعیت پیستون شرایط مناسبی فراهم می‌شود. جک چهارمیل یکی دیگر از جک‌های پنوماتیکی است که در ساختار آن از سنسور بهره‌مند شده‌اند. این جک را با نماد SC ۵۰*۵۰ نمایش می‌دهند. که علامت SC مختصر شده آن است. در بسیاری از کارخانه‌ها، پتروشیمی، پالایشگاه‌ها، تولیدات سرامیک، شرکت نفت و… از آن بهره می‌برند. توجه کنید که SC ۵۰*۵۰ یکی از سایزهای این جک است و شما آن را در سایزبندی مختلفی می‌بینید.

نصب سنسور جک پنوماتیک به چه صورت است؟

گفتنی است که بدنه جک‌های پنوماتیک به دو صورت متداول چهار میل و DNC طراحی می‌شوند که هر کدام از آن‌ها به روش خاصی نصب می‌شوند.

جک چهارمیل: این مدل جم یک نمونه متفاوت از جک‌های پنوماتیکی است که طراحی متفاوتی هم دارد. از آن جایی که طراحی این جک متفاوت است و در قسمت بیرونی آن از چهار میل استفاده شده است. بنابراین برای اتصال سنسور به آن باید از پایه فلزی استفاده شود. در نتیجه پایه فلزی سنسور به یکی از میله‌های جک وصل می‌شود و سنسور آماده به کار خواهد شد.

جک پنوماتیک DNC: طراحی این جک مستطیلی است که برای اتصال به سنسور از دو رش استفاده می‌شود. روش اول این است که در بخش انتهایی بدنه جک دی ان سی شیارهایی دیده می‌شود که توسط آن‌ها می‌توان سنسور مورد نظر را متصل کرد. و اما نوع دیگری از جک‌های دی ان سی وجود دارد که در ساختار نهایی آن‌ها به صورت میله‌های کراواتی است. این میله‌های کراواتی شکل معمولا در اطراف بدنه جک جایگذاری شده‌اند حال در روش دوم با استفاده از این میله‌ها می‌توان سنسور را نصب کرد. در این صورت است که سنسور آماده به کار است و می‌توان از آن استفاده کرد.

نصب سنسور جک پنوماتیک

سخن نهایی

گفتنی است که در این مطلب از پنو صنعت در رابطه با سنسور پنوماتیک صحبت کردیم و آن را به صورت تخصصی و حتی مخصر مورد بررسی قرار دادیم. برای انتخاب این قطعه می‌توانید که از کارشناسان مربوطه کمک بگیرید و بهترین نوع سنسور را انتخاب کنید. توجه کنید که سنسورهای هال در مقایسه با سایر موارد کاربرد بیشتری دارد لذا داوام و ماندگاری بیشتری هم دارد.

تاریخ انتشار 1401/05/16

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *