جک پنوماتیک برقی

جک پنوماتیک برقی از جمله تجهیزاتی است که با هوا یا باد کار می‌کند. جک پنوماتیک از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. هوای فشرده از طریق لوله‌ها به سیلندر پنوماتیکی منتقل می‌شود که در آن نیرو به حرکت رفت و برگشتی تبدیل می‌شود. حرکت رفت و برگشتی با استفاده از یک شیر برقی کنترل شده الکتریکی به دست می‌آید. ورودی شیر برقی از طریق واحد کنترل داده می‌شود. حرکت رفت و برگشتی که از طریق پیستونی که روی سیلندر حرکت می‌کند به جک منتقل می‌شود. جک زیر شاسی وسیله نقلیه، جایی که وسیله نقلیه قرار است بلند شود، قرار می‌گیرد. هنگامی که شیر برقی روشن است، وسیله نقلیه قابل بلند شدن است. وسیله نقلیه روی جک حرکت رفت و برگشتی را از طریق پیستونی که به جک متصل است انجام می‌دهد. بنابراین با استفاده از جک پنوماتیکی می‌توان وسیله نقلیه را به راحتی در هنگام کار بالا برد.

جک پنوماتیک برقی

انواع جک پنوماتیک برقی

جک پنوماتیک بر اساس عملکرد به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که از جمله می‌توان به دو مورد زیر اشاره نمود:

جک پنوماتیک برقی یک طرفه
جک پنوماتیک برقی دو طرفه

مهم‌ترین مشخصه جک پنوماتیکی، طول مسیر و قطر پیستون است. در جک‌های دو طرفه سیلندر امکان حرکت رفت و برگشتی دارد و برای تخلیه هوا نیازی به مخزن نیست و به راحتی در محیط خارجی تخلیه می‌شود. این جک‌ها از دو پورت ورود و خروج روغن تشکیل شده‌اند و به همین دلیل در ابعاد مختلف تولید می‌شود. برکشت پیستون در جک دوطرفه توسط فنر انجام نمی‌شود. بنابراین میله پیستون به صورت دو طرفه در پیستون قرار گرفته است. در این جک‌ها میزان نیروی فشرده در دو سمت باهم برابر است. جک پنوماتیک یک طرفه، برای سیلندر صرفا یک حرکت رفت وجود دارد که روغن از طریق پورت داخل سیلندر وارد شده و باعث حرکت شافت می‌شود. جک یک طرفه از دسته جک‌هایی است که امکان کار با فشار کاری متوسط دارد و با کورس حرکتی متفاوت، شافت از ۲ سانتی‌متر و سطح مقطع از ۴ سانتی‌متر به بالا تهیه و تولید می‌شوند. فشار نیروی وارد شده در دو طرف جک یک طرفه یکسان نیست. هر دو نمونه جک برقی از بخش‌هایی مانند: دو استوانه با سطح مقطع متفاوت، مانع غیر متراکم و پیستون تشکیل شده‌است. این دو تجهیز بر اساس قانون پاسکال فعالیت می‌کند.
جک پنوماتیک بر اساس نوع فعالیت به دو دسته زیر تقسیم می‌شود:

جک پنوماتیک تک کاره: جک پنوماتیک نک کاره از جک‌هایی است که در یک سر پیستون فعالیت می‌کند و اغلب در موتورهای داخلی مانند موتورهای خودور قابل استفاده است.
جک پنوماتیک دو کاره: این جک‌ها در هر دو سر پیستون کار کرده و یک قسمت برای خروجی دارند و در وسایل مختلف مانند موتورهای بخار استفاده می‌شوند.

فروشگاه پنوصنعت عرضه کننده انواع تجهیزات پنوماتیک در بازار تهران

کاربرد جک پنوماتیک برقی

کاربرد جک پنوماتیک برقی

جک پنوماتیک برقی کاربردهای زیادی در صنعت دارد. یکی از متداول‌ترین کاربردهای جک برقی استفاده از هوای فشرده برای بلندکردن اجسام یا جا به جایی ماشین آلات صنعتی است. به صورت کلی هوای فشرده یا باد نیرو محرکه جک برقی است و به کمک آن می‌تواند کار انجام دهد. نیروی پنوماتیک نیروی الکتریکی را با کمک هوای فشرده به نیروی مکانیکی تبدیل می‌کند. هوای فشرده نیرو را به منظور بلند کردن، هل دادن یا جابجایی اجزای سنگین منتقل می‌کند. جک‌های پنوماتیک در صنعت بدون ترانشه به منظور بلند کردن لوله‌های سنگین و قرار دادن آن‌ها در طول مراحل نصب استفاده می‌شود. ابزارهای پنوماتیکی مانند چکش و جک در سایر جنبه‌های صنعت ساختمان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از سیستم‌های پنوماتیکی آسان و مقرون به صرفه است زیرا با هوای معمولی کار می‌کند.

تاریخ انتشار 1401/05/10

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *