کوپلینگ پنوماتیک

صنایع مختلفی برای انجام کارهای خود از پتانسیل پنوماتیکی استفاده می‌کنند. کلمه پنوماتیک یک اصطلاح یونانی است که به معنی سیالاتی مانند هوا و نقش آن در صنعت می‌باشد. یکی از وسایل مربوط به صنعت پنوماتیک، کوپلینگ پنوماتیک است که برای متصل کردن ابزار سیالات فشرده به یک لاین سیالات پرسی به کار می‌رود‌. این وسیله زمینه اتصال ابزار پنوماتیک را به شلینگ هوا فراهم می‌کند. دو بخش مهم پلاگین و اتصالات سریع، قسمت‌های اصلی یک کوپلینگ پنوماتیک هستند. کوپلینگ‌های پنوماتیک در صنایع وابسته به نام‌های اتصالات کمپرسوری، اتصالات پنوماتیکی، اتصالات شیلنگ هوا و اتصالات هوای فشرده شناخته می‌شوند. همچنین در ادبیات فنی صنایع پنوماتیک می‌توان به‌جای کوپلینگ از کلمه فیتینگ استفاده نمود.

هر کوپلینگ از دو بخش اساسی پلاگ نر و کوپلر ماده تشکیل شده است. قسمت اتصالات سریع و آزاد ازیک‌طرف به بخش پلاگ و نرینه متصل می‌شود، درحالی‌که در سمت دیگر پلاگ یک اتصال شیلنگی یا رزوه مشاهده می‌شود. این رزوه می‌تواند از نوع رزوه خارجی و نر یا یک رزوه داخلی و ماده باشد. اتصالات شیلنگی می‌تواند با مجموعه‌ای از مهره‌های داخلی در یک تشکیلات قرار بگیرد که در آن مهره و شیلنگ به هم فشرده شده‌اند. علاوه‌برآن تشکیلات، می‌توان یک اتصال ستونی را نیز مشاهده کرد که در آن شیلنگ از بالای ستون عبور کرده و سپس با استفاده از یک بست و گیره به شیلنگ متصل می‌شود.

از اتصالات ستونی بیش از اتصالات دیگر استفاده می‌شود چرا که بیش از سایرین مورد اطمینان است. دلیل این اعتماد این است که در صورت قطعی هر قسمت از اتصالات، مشکل آن به‌راحتی قابل‌مشاهده خواهد بود. بست و گیره‌‌ای که شیلنگ را به بالای ستون وصل می‌کند، لبه‌های تیزی دارد که ممکن است به بدنه شیلنگ آسیب بزند. با استفاده از یک لوله که حرارت را به خود جذب می‌کند، می‌توان از بروز آسیب به بدنه شیلنگ جلوگیری نمود.

بهترین و باکیفیت‌ترین جک قلمی را از پنوصنعت بخواهید.

کوپلینگ پنوماتیک

انواع کوپلینگ پنوماتیک

صنایع پنوماتیکی معمولاً با یک نوع اتصالات نیازهای خود را رفع نمی‌کنند و برای هر کاربردی، به یک اتصال خاص نیاز دارند. ازاین‌رو کوپلینگ‌ها نیز مانند سایر ابزار پنوماتیکی مثل جک چهار میل، جک کامپکت و جک قلمی در انواع مختلف ساخته شده است تا نیازهای صنعت‌های متعدد را رفع کند.

کوپلینگ پنوماتیک صلب

یکی از انواع کوپلینگ‌های پنوماتیکی، نوع صلب یا سخت است که در هنگام صاف بودن لوله‌ها از آن استفاده می‌شود. طبیعتاً زمانی که شعاع و محور در لوله‌ها وجود داشته باشد، نمی‌توان از کوپلینگ سخت استفاده کرد.

این اتصالات کمترین انحرافات و شعاع‌ها را تحمل نمی‌کنند. توانایی جذب در کوپلینگ‌های سخت به این دلیل پایین‌تر از نمونه‌های دیگر است که از جنس پلیمر ساخته نشده‌اند. همین امر موجب می‌شود تا با کمترین انحرافات دچار خرابی شوند و کاربردهای کمتری داشته باشند. کوپلینگ زنجیری، دندانه‌ای، مخروطی، موف، پوسته‌ای یا غلافی و کوپلینگ فلنجی در زمره کوپلینگ‌های سخت و صلب قرار می‌گیرند.

کوپلینگ پنوماتیک منعطف

 دسته دوم کوپلینگ‌های پنوماتیکی از نوع منعطف هستند و طبیعتاً سازگاری و تطابق بیشتری با انواع شعاع، محور و انحرافات خواهند داشت. این نوع کوپلینگ زمانی می‌تواند مفید باشد که دو شفت در یک راستا قرار نگرفته باشند. درجات مختلف انعطاف‌پذیری این کوپلینگ تا ۵/۱ درجه هم می‌رسند و برای کاهش ارتعاشات و آلودگی صوتی می‌توان از کولینگ منعطف استفاده کرد. یک کوپلینگ انعطاف‌پذیر توانایی این را دارد که بخش‌های مختلف شفت را از آسیب‌های احتمالی مانند انتقال حرارت، انحرافات شفت‌ها، ضربات، ارتعاشات و خطرات بخش‌های دیگر حفاظت نماید. دو گروه کوپلینگ‌های الاستومتری و کوپلینگ‌های فلزی، زیرگروه کولینگ‌های منعطف خواهند بود.

انواع کوپلینگ پنوماتیک

کوپلینگ پنوماتیک بادی

کوپلینگ‌های بادی دسته سوم اتصالات پنوماتیکی هستند که برای اتصالات تجهیزات پنوماتیکی، ابزار بادی، اجزای منبع هوا و شیلنگ‌ها به کار برده می‌شوند. بالطبع کوپلینگ‌های بادی با نوع هیدرولیک تفاوت‌هایی دارند که می‌توان از میان آنها به مواردی همچون آستانه تحمل فشار زیاد و سوپاپ‌دار بودن اشاره نمود. کوپلینگ‌های پنوماتیکی اصولاً در حالت دو یا چند شاخه ساخته می‌شوند تا بتوان با آنها اتصالات شیلنگی را کامل کرد. این نوع کوپلینگ‌ها در صنایع دارویی کارایی نخواهند داشت. تنوع در ساخت کوپلینگ و طراحی خاص آنها سبب شده تا دقت و سرعت در کارها افزایش پیدا کند و خرید آنها به‌راحتی انجام شود.

⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️

مشاهده انواع جک چهارمیل | جک کامپکت

⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️

کوپلینگ پنوماتیک بادی

کاربرد کوپلینگ پنوماتیک

زمانی که برای اتصالات شیلنگی از دو شفت استفاده می‌شود لازم است بین آنها انتقال قدرت انجام شود که این کار توسط اتصالاتی به نام کوپلینگ انجام خواهد شد. اولین هدف از به‌کاربردن کوپلینگ‌ها در اتصالات شیلنگی این است که دو قطعه چرخنده به یکدیگر متصل شوند؛ البته شایان‌ذکر است که در حد میلی‌متری امکان منطبق نشدن و جداشدن شفت‌ها از هم وجود خواهد داشت. این اتصال پنوماتیکی درواقع یک ابزار مکانیکی به شمار می‌رود که می‌تواند پایانه قطعات مجاور را به هم وصل کند.

در اغلب موارد ساختار و عملکرد کوپلینگ‌ها به‌گونه‌ای است که اجازه نمی‌دهد شفت‌ها از هم جدا شوند. مکانیسم محدودکننده گشتاور این اجازه را دارد که اگر گشتاور از حالت مجاز عبور کرد، آن را قطع کند. خرید، تعبیه و نگه‌داری صحیح از اتصالات کوپلینگ سبب می‌شود تا در هزینه‌های تعمیرات گشتاور و سیستم صنایع صرفه‌جویی گردد. هر کوپلینگ، علاوه بر انتقال قدرت از دو طرف شفت‌ها به یکدیگر کاربردهای دیگری نیز دارد که عبارت‌اند از: جلوگیری از ارتعاشات غیرمجاز، کم‌کردن بار ضرباتی که شفت‌ها به یکدیگر وارد می‌کنند، حفاظت زیاد در برابر خطاهای سیستم و اصلاح و کاهش تکان‌های غیراستاندارد واحدهای گشتاوری.

جنس کوپلینگ پنوماتیک

همان گونه که گفتیم، زمانی که بخواهند اتصالات مختلف یک سیستم پنوماتیکی را در مجاورت یکدیگر و در یک مجموعه قرار دهند تا بتوانند هوای موجود را در دستگاه کنترل کنند و به آن جهت بدهند، از اتصالات خاصی استفاده می‌کنند. این اتصالات خاص همان کوپلینگ‌ها هستند که درباره انواع و کاربرد‌های آن به تفضیل، توضیح داده شد.

تشکیلات منظمی که توسط این اتصالات شیلنگی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند سبب می‌شود تا سرعت کار، افزایش پیدا کرده و بهینه شود. هر سیستم پنوماتیکی مانند سایر مکانیزم‌هایی که می‌شناسیم به یک سری از رابط‌ها نیاز دارد تا شفت‌ها و قطعات دیگر به‌وسیله آنها، به یکدیگر متصل گردند و بین آنها ارتباط برقرار شود. اتصالات کوپلینگ پنوماتیکی معمولاً از فلزاتی مانند کروم، برنج، آلومینیوم، پلیمر و پلاستیک ساخته می‌شوند. جنس مقاوم این اتصالات می‌تواند مجموعه را در برابر فشار غیراستاندارد و عوامل خارجی و داخلی خطرناک حفظ کند و استحکام بالایی از خود نشان دهد.

نام گذاری کوپلینگ پنوماتیک بادی

نامگذاری کوپلینگ پنوماتیک

کلمه کوپلینگ یا coupling از واژه couple به معنی جفت گرفته شده است و در معنی یک ابزار با کارایی و ساختار دوگانه به کار می‌رود. این وسیله برای متصل کردن دو سر شفت در سیستم‌های پنوماتیک به کار برده خواهد شد و توانایی انتقال قدرت در بخش مشترک شفت‌ها را خواهد داشت. کوپلینگ‌ها زمانی که در گشتاور ماشین‌آلات پنوماتیکی قرار می‌گیرند اجازه جداشدن را به شفت‌ها نمی‌دهند؛ اما نوعی از کوپلینگ‌های منعطف اجازه مقداری حرکت کردن را در داخل گشتاور به آنها می‌دهند تا با انحرافات لوله‌ها سازگار باشد.

وجه تمایز این اتصالات پنوماتیکی، ساختار و کارایی دوگانه آنهاست که زمینه را برای اتصالات استاندارد شیلنگی، فراهم می‌کند. اولین نتیجه‌ای که از نصب کوپلینگ‌ها به دست می‌آید این است که می‌توان به‌وسیله آنها دو قطعه چرخشی را به هم متصل نمود. انتخاب دقیق و خرید کوپلینگ‌های متناسب با سیستم پنوماتیکی سبب می‌شود تا هزینه‌های مربوط به نگهداری آنها کاسته شود.

جنس کوپلینگ پنوماتیک بادی
سخن نهایی

ممنون از اینکه ما را تا پایان مقاله «تعمیر کوپلینگ پنوماتیک» همراهی نمودید؛ پنوصنعت با اغوشی باز پذیرای نظرات و سؤالات شماست؛ برای ما کامنت بگذارید.

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

ارتباط با پنوصنعت

02133111393

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

بروزرسانی 18.12.00

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *